VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
„Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają !”
28 września 2018 r. nasza szkoła po raz pierwszy włączyła się do międzynarodowej akcji propagującej tabliczkę mnożenia.
Do wydarzenia zgłosiły się  szkoły z 27 krajów na całym świecie. Akcja ma zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach.
W klasach przeprowadzone były egzaminy z tabliczki mnożenia. Uczniowie wybierali z pudełka losy z pięcioma przykładami. Egzamin zdany – wszystkie odpowiedzi poprawne w ciągu 3 minut. Wszyscy, którzy zdali egzamin  uzyskali tytuł Eksperta Tabliczki mnożenia. Egzamin można było powtórzyć w czasie długiej przerwy w szkolnych punktach egzaminacyjnych.
Do egzaminu przystąpiła również dyrekcja i pracownicy szkoły.
Następnie szkolni koordynatorzy akcji i 12 uczniów klasy 4c – EGZAMINATORÓW przeszło ulicami Turku, aby sprawdzić znajomość tabliczki mnożenia wśród dorosłych. Wyzwanie (z sukcesem) podjęło kilkanaście napotkanych osób oraz  pracownicy Komendy Powiatowej Policji  w Turku, pizzerii „Pod Papugami”.
GRATULUJEMY wiedzy i odwagi.
Akcję koordynowały nauczycielki matematyki Mariola Waloszek i Teresa Antoniak.
Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach i dorosłych wiele pozytywnych emocji. Pokazały, że można przypominać tabliczkę z uśmiechem.
"Taniec nie tylko bawi,
ale daje pożytek, kształci i uczy"
Dzień Chłopaka to szczególny dzień dla wszystkich chłopców naszej szkoły.
Dla uczczenia tego święta, 27 września 2018 roku ,Samorząd Uczniowski zorganizował dyskotekę dla całej społeczności szkolnej.
Celem głównym dyskoteki było uczczenie „Dnia Chłopaka”, organizacja czasu wolnego, kształtowanie umiejętności odreagowania napięć poprzez taniec, rozwijanie zdolności tanecznych oraz integracja dzieci poprzez nawiązywanie kontaktów i współdziałanie
w zabawie.
 Jesienne spotkanie młodzieży
    Grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 5 w Turku wraz z organizatorkami, panią Aleksandrą Ciszewską oraz panią Elżbieta Pacześną, po raz kolejny brała udział w wymianie młodzieży z zaprzyjaźnioną szkołą KGS Wiesmoor/Niemcy. Spotkanie odbywało się w dniach 23 - 29 września 2018. Głównym celem była integracja młodzieży obu państw, poznanie życia codziennego niemieckiej rodziny, uczenie tolerancji i otwartości na drugiego człowieka.
Ważnym elementem było rozwijanie kompetencji językowych, a tym samym wzmocnienie motywacji do nauki języków obcych. Obie polskie szkoły poprzez organizację wymiany przyczyniają się do wzmacniania partnerstwa między miastem Turek
i Wiesmoor.
  Wśród licznych atrakcji przygotowanych przez naszych gospodarzy największą frajdę sprawiło uczniom pływanie kajakami i gra w mini golfa 3D. Do codziennych obowiązków należał udział w lekcjach razem z dziećmi niemieckimi. Dzięki  temu uczniowie mieli możliwość porównania obu systemów szkolnictwa. Grupa zwiedziła lokalne muzeum, w którym Burmistrz Miasta Wiesmoor, pan Friedrich Völler opowiedział o historii miasta i regionu. Odpoczęliśmy tam przy filiżance fryzyjskiej, tradycyjnej herbaty oraz charakterystycznym dla tego regionu chlebie z rodzynkami. Ciekawym sposobem poznania miasta było Stadtreally podczas którego młodzież miała zadanie odnaleźć i sfotografować najbardziej charakterystyczne miejsca. Niemieckie rodziny natomiast zadbały o urozmaicenie programu wypełniając czas wolny uczniów wyjazdami nad morze, grą w kręgle, udziałem w treningach, wyjściem na basen, lody i pizzę. Na pożegnalnym grillu w OSP w Wiesmoor niemieccy uczniowie otrzymali gadżety przekazane przez Urząd Miasta w Turku. Pobyt w Wiesmoor dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń. Przy pożegnaniu pojawiły się łzy i zapewnienia kontynuacji nawiązanych przyjaźni.
Wymianę polsko-niemiecka jak co roku współfinansują rodzice uczniów oraz Polsko Niemiecka Współpraca Młodzieży.