Przejdź do treści

Menu główne:

Listopad

Aktualności
Dyskoteka andrzejkowa
Andrzejki to czas wróżb i zabaw. Wykorzystaliśmy to w naszej szkole organizując w dniu 29 listopada dyskotekę. Uczestnicy andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością chcieli  poznać swoją przyszłość z kart lub dłoni. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Tajemniczym wróżbom towarzyszyła muzyka i tańce.
Konkurs fotograficzny "100-lecie Niepodległości"
29 listopada w Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera odbyło się rozdanie nagród laureatom konkursu fotograficznego "100-lecie Niepodległości".  Organizatorem przedsięwzięcia byli oddział PTTK w Turku, Miasto Turek, Nadleśnictwo Turek, Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera a honorowym patronatem objął konkurs Pan Burmistrz Romuald Antosik.
Miło nam poinformować, że nasi uczniowie zostali jego laureatami. W kategorii do lat 18 II miejsce zdobył Tymoteusz Smak,
a III miejsce zajęła Tatiana Smak.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


Pokaz mody z lat 20 i 30 XX wieku
      Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5  w wyjątkowy sposób świętują 100 ROCZNICĘ ODZYSKANIA PRZEZ       POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI.
      We wtorek (27 listopada) zorganizowany został niecodzienny pokaz mody z lat 20 i 30  XX wieku.
      W stroje sprzed lat przebrali się nie tylko uczniowie, ale także nauczyciele. Zapraszamy do obejrzenia bogatej       galerii zdjęć.
                                                                                           Organizatorzy akcji:Teresa Antoniak i Mariola Waloszek


 
                                                „COŚ SŁODKIEGO”- KIERMASZ CIAST
 
  Dnia 20 listopada 2018r w naszej szkole odbył się Szkolny Kiermasz Ciast. Ciasta przygotowali uczniowie klas I-VI z pomocą swoich rodziców.
Na stołach królowały muffinki, babeczki, rogaliki, galaretki oraz wspaniałe serniki, biszkopty, jabłeczniki i wiele innych słodkości. Wszyscy uczestnicy kiermaszu mogli kupić w przystępnej cenie swój ulubiony słodki przysmak.
Pieniądze zebrane ze sprzedaży ciast zostaną przeznaczone na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.                                                                                                            Samorząd Uczniowski
„Niech się wreszcie każdy dowie
i rozpowie w świecie całym,
że dziecko też człowiek,
tylko, że jeszcze mały.”

      20 listopada 2018 roku obchodziliśmy kolejne imieniny naszego patrona UNICEF, organizacji humanitarnej i rozwojowej działającej na rzecz dzieci na całym świecie.
      Nasza szkoła nosi to zaszczytne imię od roku 1999.
Uczniowie klasy 3A przypomnieli nam kilka najważniejszych praw dziecka, a w piosence „Zostań moją przyjaciółką” wszyscy uczniowie przyłączyli się do wspólnego śpiewania. W miłej atmosferze i zabawie minął nam ten dzień.
       Nad całą imprezą czuwała p. Irena Kędzior z pomocą p. Agnieszki Piąstki.

Jubileuszowy przegląd ph. „Młodzi Koryfeusze”
Dnia 9 listopada 2018 roku w Kleczewie odbył się 20. Wielkopolski Konkurs na Monodram „Młodzi Koryfeusze”.  
Miło nam poinformować, iż w tej trudnej, wymagającej formie scenicznej uczniowie naszej szkoły osiągają sukcesy:
Marcelina Iwaniak kl. V b – wyróżnienie
Mikołaj Zieliński kl. VIII c – nagroda.
Gratulujemy!
 Szkoła Podstawowa nr 5 dla Niepodległej
 Podobnie, jak  w całej Polsce, tak i w Szkole Podstawowej nr 5 przy ulicy Wyzwolenia    i Broniewskiego uroczyście obchodziliśmy 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
            Uczniowie klasy 4g oraz chór szkolny przygotowali uroczysty apel o tematyce patriotycznej. Recytowano wiersze podkreślające znaczenie słowa Niepodległość oraz śpiewano pieśni związane z Legionami i osobą Marszałka Józefa Piłsudskiego.
 Tłem uroczystości była pięknie udekorowana aula w biało – czerwonych barwach, gdzie zaprezentowano prace wykonane przez dzieci naszej szkoły.
            Podczas uroczystości podsumowano międzyszkolny konkurs poetycki „100 myśli dla Niepodległej”.
            Dokładnie o godzinie 11:11 cała społeczność szkolna wspólnie odśpiewała 4 zwrotki Hymnu Narodowego.  Po tym doniosłym i wzruszającym momencie uczniowie i nauczyciele utworzyli „żywą flagę”.
            Uroczystość była okazją do zaakcentowania niezwykle istotnego wydarzenia dla polskiej historii, ukazania piękna polskiej poezji i pieśni patriotycznej.
                        Uroczystość przygotowały panie: E. Pacześna, A. Piąstka, A. Janiak, B. Grzelka, B. Stasiak i L. Włodarczyk.
ŻYWA  FLAGA                     HYMN  w wykonaniu uczniów kl. 1-6
100-metrowa flaga                    Hymn     
Uczniowie klas I-III uczestniczyli w lekcji historii
Już 7 listopada 2018r. uczniowie klas I-III uczestniczyli w lekcji historii z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
Dzieci wraz z wychowawcami aktywnie wzięły w niej udział, bo w części warsztatowej wykonały latawce w kolorze białym i czerwonym oraz chorągiewki. Na koniec uczestnicy zajęć zaśpiewali wszystkie zwrotki hymnu.
Prace dzieci z klas II i III stworzyły okolicznościową i wyjątkową dekoracje na holu szkolnym realizując pomysł plastyczny                                   
pani L. Włodarczyk i pani B. Stasiak.
Uczniowie klas I 9 listopada wyruszyli na ulice naszego miasta z biało-czerwonymi chorągiewkami wręczając je napotkanym mieszkańcom
SZKOLNY  KONKURS  PIOSENKI  POLSKIEJ
W dniu  7.11.2018r. odbył się w Szkole Podstawowej nr 5 im. Unicef w Turku  (budynek A)  Konkurs Piosenki Polskiej.  Uczestniczyli w nim  uczniowie  z  klas  IV - VI, a wykonane zostały   piosenki polskie o różnej tematyce.
Jury w składzie: p.dyr. Aneta Jasnowska, p. Agnieszka Piąstka, p. Agnieszka Wilkanowska i p. Sylwia Drzewiecka oceniało właściwy dobór repertuaru, wykonanie i ogólny wyraz artystyczny. I tak ogłoszono następujący werdykt:
I miejsce - Antonina Iglikowska  kl. 4h
I miejsce - Martyna Radosz    kl. 4b
II miejsce - Nikola Świerczyńska    kl. 6c
III miejsceAmelia  Jaros    kl. 4c
Wyróżnienie otrzymały: Julia Płucienniczak  kl. 4c, Marcelina Iwaniak  kl. 5b, Tatiana Smak kl. 4c i Julia Światłowska kl. 4a.
Agnieszka Piąstka   
 Pamięć nigdy nie umiera….
Pod takim hasłem 5 listopada o godzinie 17.00 w parku Tura odbył się III Bieg Pamięci, podczas którego wspominaliśmy zmarłych Nauczycieli i Pracowników Szkoły Podstawowej nr 5 im. UNICEF.
Pielęgnujemy pamięć o Nich nie tylko paląc na grobach znicze. Drogie wspomnienia przywołaliśmy także podczas listopadowego wieczornego spotkania… Po wspomnieniu nazwisk przy okolicznościowej tablicy w szkole udaliśmy się z lampionami do parku. Tam wspólnie przebiegliśmy alejkami wyznaczony odcinek trasy,  a następnie ze słowami modlitwy za zmarłych złożyliśmy zapalone znicze pod pomnikiem św. Jana Pawła II.
Naszą pamięcią obejmujemy:
śp. Erwina Retkowskiego – pierwszego dyrektora szkoły,
śp. Aleksandrę Darmosz – pedagoga szkolnego,
śp. Ewę Jońską – nauczyciela klas I-III
śp. Ilonę Sucharek – nauczyciela klas I–III,
św. Aleksandra Buchelta – nauczyciela wychowania fizycznego,
śp. Urszulę Bocian – sekretarza szkoły,
śp. Eugenię Potyralską, śp. Elżbietę Kuc, śp. Mirosława Kapustę, śp. Andrzeja Końciaka – pracowników obsługi.
          Na zawsze pozostaną w naszej pamięci.....
          Dziękujemy Dyrekcji, Uczniom, Nauczycielom, Rodzicom za udział w Biegu.  
Organizatorzy:
 Koordynatorzy SzPZ:
wicedyrektor Agnieszka Putiatycka–Łopata i Izabela Matusiak  
                                  oraz zespół: Sylwia Szymańska–Szczęśniak, Renata Bąk,
Włodzimierz Piekarczyk
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego